انجمن ایران‌شناسی ایران

انجمن ایران‌شناسی ایران

۶ مطلب در آذر ۱۳۹۷ ثبت شده است

دومین نشست تخصصی از سلسله نشست‌های گفتگوی ماه دانشکده ادبیات و علوم انسانی تحت عنوان: فلسفه میان فرهنگی و مسائل جهان معاصر دوشنبه پنجم آذر ۹۷ با حضور جمعی از استادان و علاقمندان این حوزه در تالار دکتر شهیدی برگزار شد. سخنران اصلی این مراسم دکتر سید محمد رضا حسینی بهشتی عضو هیأت علمی فلسفه دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران بود. دکتر بهشتی سخن خود را با این جمله آغاز کرد: پرسش عادی و علمی با پرسش فلسفی فرق دارد. در امروزه نگرشی منحصر بفرد در حوزه فلسفه وجود دارد و آن این است که تمامی فلاسفه غربی معنای دقیق فلسفه را برآمده از مغرب زمین دانسته‌اند و این تفکر حتی در اندیشه‌های افراد تأثیرگذاری همچون کانت هم دیده می‌شود، چرا که فلسفه از اروپایی شکل گرفته که قرون وسطی را تجربه کرده است و بنابراین منشأ این علم غرب به شمار می‌رود چرا که فرهنگ‌های دیگر این دوره را طی نکرده‌اند. نوع نگرش مرکز گرا و اصل اندیشه را متفکرین غربی در خودشان می‌بینند و دیگر اندیشه‌ها را در حاشیه می‌بینند. ایشان سخنان خود را در نقد این تفکر بدین گونه ادامه داد: در همه فرهنگ‌ها تلاش برای درک چیستی وجود دارد و این کوشش همواره با تمام تجربه‌های متفاوت اتفاق افتاده است. در دنیای معاصر باید از این تفکر محورگرا غرب عبور کرد چرا که بسیاری از سرزمین‌های شرق و فرهنگ‌های دیگر همچون چین نیز فلسفه دارد. استفاده از سه اصل مقایسه، محاوره و مطالعات تطبیقی که سابقه صد ساله دارد و بیرون از اروپا انجام شده است، در برابر اندیشه‌ای که مرکز فلسفه را مغرب زمین بیان کرده قد علم می‌کند و برای اثبات استدلال‌های خود می کوشد از نگاه انحصاری غرب بگذرد و به یک تعامل مثبت دست یابد. اندیشه‌ها باید در مقابل همدیگر قرار بگیرد و در قدم اول تفاوت‌ها و مشابهت‌ها بررسی شود. اگر بخواهیم انسان معاصر را با یک نگاه فلسفی بررسی کنیم باید از تفکر محور گرای غرب عبور کرد و کوشید مجالی برای دیگر فرهنگ‌ها فراهم شود چرا که همیشه حکم کردن از قضاوت و اندیشیدن راحت تر است و اگر این راه درست هدایت نشود، ممکن است دچار کج فهمی و یا بدفهمی شویم. برای درک انسان معاصر اگر بخواهیم از نگاه فلسفی بحث کنیم باید این مطلب را مد نظر داشته باشیم که امروزه به فلسفه بیرون از مغرب زمین نگاه می‌شود و این نگاه خود فرصتی برای گفتگو و تعاملات بیشتر را در فرهنگ‌های شرق و غرب فراهم می‌کند..گزارش برگرفته از سایت :http://literature.ut.ac.ir/

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۵ آذر ۹۷ ، ۱۷:۱۲
علی رضاپور

«در سرزمینی زندگی می‌کنیم که از نظر تاریخی و فرهنگی بیشینه هفت‌هزارساله دارد و باید میراث‌دار این گنجینه ارزشمند باشیم.»

دکتر محمود جعفری دهقی شامگاه پنج‌شنبه ۱۲ امرداد ۱۳۹۷ در مراسم افتتاح دفتر انجمن ایران‌شناسی شعبه شاهرود به میزبانی پژوهشکده خوارزمی این شهر ابراز داشت: به‌منظور شناساندن بیشینه کهن تاریخ و فرهنگ‌مان به نسل جدید و معرفی ارزش‌های ایران، رشته‌ای به نام ایران‌شناسی در دانشگاه تهران تأسیس‌ شده است. وی بابیان اینکه در رشته‌های علوم انسانی با حجم زیادی از فارغ‌التحصیلان روبرو هستیم که می‌توان از فکر و اندیشه آن‌ها استفاده کرد، افزود: با راه‌اندازی زبان‌شناسی در دانشگاه در واقع زمینه را برای حضور فرهیختگان فراهم کردیم تا بتوانیم از ظرفیت ارزشمند علمی آنها به نحوی استفاده کنیم.

استاد دانشگاه تهران با بیان اینکه مرجع صدور مجوز انجمن‌های علمی وزارت علوم است و خود این وزارتخانه ‌بر استفاده از فرهیختگان تأکید دارد، ابراز داشت: انجمن علمی ایران‌شناسی در تهران تأسیس شد و هر موضوعی که به فرهنگ و تمدن ایران مربوط می‌شود می‌تواند در چهارچوب این انجمن وارد شود.

دکتر جعفری دهقی بابیان اینکه تأسیس شاخه‌ها و شعبه‌های انجمن علمی ایران‌شناسی در شهرهایی که با استقبال عموم مواجه باشد در دستور کار است، تصریح کرد: یکی از برکات همایش میراث جهانی شاهرود، بسطام و خرقان تأسیس همین انجمن در شاهرود بود که گروهی از فرهیختگان گرداننده آن محسوب می‌شوند. وی افزود: در اساس‌نامه انجمن ایران‌شناسی شرح وظایفی ذکرشده است که می‌تواند امکانات بالقوه‌ای که در سرزمین هست را شناسایی و بر اساس آن پروژه‌هایی را تعریف کند و با حمایت‌های نهادهای دولتی و غیردولتی آن طرح‌ها را به ثمر برساند.

استاد دانشگاه تهران بابیان اینکه در شاهرود امکانات بالقوه بسیاری وجود دارد، ابراز داشت: فرهیختگان بسیاری در این شهر ساکن بوده و هستند که احصاء هرکدام از آن‌ها در جای مطلوب خود می‌تواند در جذب جهانگردان و ایران گردان نقش مؤثر ایفا کند و در رونق اقتصادی و معنوی شهر دارای برکات باشد. او در ادامه تصریح کرد: دوره‌های آموزشی در انجمن ایران‌شناسی در حال انجام است که افراد با گذراندن آن دوره‌ها از گواهینامه معتبر علمی برخوردار خواهند شد که این مدرک می‌تواند برای آنها بسیار پرکاربرد باشد. وی بابیان اینکه انجمن علمی ایران‌شناسی می‌تواند همایش‌های علمی را به‌صورت مجزا یا مشترک با سایر نهادهای دیگر برگزار کند، افزود: معرفی شخصیت‌های فرهنگی و علمی منطقه که از دیرباز تاکنون نقش مهمی در تعالی فرهنگ منطقه داشتند و اجرای برنامه‌های بزرگداشت این شخصیت‌ها ازجمله وظایف این انجمن محسوب می‌شود.

استاد دانشگاه تهران بابیان اینکه انجمن علمی ایران‌شناسی می‌تواند در باب نظریه‌پردازی افراد جدید و ایده‌های نو را معرفی کند، ابراز داشت: چاپ آثار علمی و فرهنگی مردم منطقه و امکان انتشار نشریه علمی و سلسله انتشارات مربوط به انجمن در زمره در دستور کار اساس‌نامه این انجمن‌ها قرار دارد.

مجید پازوکی، مدیر دفتر انجمن ایران‌شناسی شعبه شاهرود نیز با بیان اینکه مقرر شد شهرداری بسطام ساختمانی را با امکانات سالن کنفرانس، کلاس‌های تدریس و سالن جلسات در اختیار انجمن علمی ایران‌شناسی قرار دهد، ابراز داشت: این ساختمان در حال آماده‌سازی است که راه‌اندازی این دفتر قطعاً می‌تواند منشأ خدمات علمی و فرهنگی مطلوبی برای توسعه اقتصادی شهر قلمداد شود. وی بابیان اینکه یکی از نیازهای اصلی این ساختمان وجود کتابخانه است، تصریح کرد: با توجه به اینکه ساخت کتابخانه نیاز به بودجه هنگفتی دارد لذا تجهیز آن توسط انجمن حافظ‌شناسی شعبه شاهرود در دستور کار است کما اینکه مردم نیز می‌توانند در این کار خیر سهیم شوند تا این کتابخانه به‌عنوان منبعی برای پژوهشگران به شمار رود. او به‌ضرورت راه‌اندازی بنیاد بایزید بسطامی در شاهرود تأکید کرد و افزود: این بنیاد مشخصه فرهنگی شهر شاهرود است، در شهر خوی زادگاه شمس تبریزی همه مسئولان و مردم دست‌به‌دست هم دادند تا هم‌اکنون بنیاد شمس تبریزی در دنیا به‌عنوان مشخصه آذربایجان شرقی بدرخشد و برای آنکه شاهرود مطرح شود و این امکانات و شخصیت بزرگان منطقه که مغفول ماندند باید مورداستفاده قرار گیرد.

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۳ آذر ۹۷ ، ۲۲:۰۷
علی رضاپور